Uzman Eğitim Direktörü YKS Tercih Dönemine Dair Konuşacak!

Uzman İsim Uyarıyor: YKS’de En Büyük Sorun Yanlış Tercihten Kaynaklanıyor!

ÖSYM başkanlığınca 17-18 Haziran tarihlerinde yaklaşık 3.5 milyon kişinin katılım sağladığı 2023 YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) sonrası gözler sınav sonuçlarına ve tercih dönemi hakkında bilinmesi gerekenlere çevrildi. Milyonlarca öğrencinin 3 farklı oturuma girerek tamamladığı sınav sonuçları 20 Temmuz 2023 günü açıklanarak katılımcıları, en az sınav hazırlık süreci kadar önemli olan tercih dönemi hakkında şimdiden düşündürmeye başladı. 

Türkiye’nin köklü eğitim kurumlarından Sevinç Eğitim Kurumları Eğitim Öğretim Direktörü Murat Gürsoy ise; üniversite tercihleri öncesi hata payını en aza indirmek ve 27 Temmuz-8 Ağustos arası sürecek döneme dair kafa karışıklıklarını gidermek adına Bloomberg HT’de yayınlanan Başarıya Doğru programına konuk olacağını açıkladı. 25 Temmuz Salı günü saat 19:25’te başlayacak program, Sait Gürsoy’un sunumuyla gerçekleşecek ve Murat Gürsoy’un YKS 2023 tercih dönemine dair paylaşacağı kritik ipuçlarına yer verecek.

Üniversite Tercihlerinde Sık Yapılan Hatalar Canlı Yayında Tartışılacak!

1997 yılında İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü’nden mezun olduktan sonra, farklı kurumlarda matematik öğretmenliği, matematik bölüm başkanlığı ve yayın yazarlığı yapmış olan Murat Gürsoy, 2012 yılında, Türkiye’nin parmakla gösterilen kurumlarından olan Sevinç Eğitim Kurumlarındaki kariyerine Lise Matematik Bölüm Başkanı ünvanıyla başladı ve uzun yıllara dayanan çalışmaların ardından Temmuz 2020’de Akademik Koordinatörlük görevine Mart 2023’te de Eğitim Öğretim Direktörlüğü görevine atandı. Bu ünvanla kurumdaki en üst düzey yöneticiler arasına giren Gürsoy, öğrenci başarısını artırmak, eğitim kalitesini iyileştirmek ve özellikle MEB onaylı sınavlardaki başarıyı yükselterek süreci etkin şekilde yönetmek adına çalışmalara başladı. Bu kapsamda, Sait Gürsoy’un sunumuyla gerçekleşen ve tercih dönemi boyunca çeşitli uzmanlara, kolej yöneticilerine ve üniversite rektörlerine yer vererek üniversite adaylarını işin ehli kişilerle buluşturan Başarıya Doğru programına konuk olacağını açıkladı.

Daha önce aynı kanaldaki bir başka yayın olan “Eğitim Merkezi” programına katılarak güncel eğitim sistemine ve sınav süreçlerine dair yaptığı nokta atış yorumlarla dikkat çeken Murat Gürsoy, bu kez 25 Temmuz 2023 Salı günü, 19:25’te başlayacak “Sait Gürsoy’la Başarıya Doğru” programının konuğu olacak. Program boyunca odaklandığı konular ise genel olarak üniversite tercih döneminde adayların en sık yaptığı hatalar ile en çok karşılaştığı kafa karıştırıcı durumlar olacak. Canlı yayında tercih döneminin nasıl verimli şekilde yönetileceğine dair önemli ipuçları paylaşacak olan uzman isim, aynı zamanda adayların geleceğini etkileyen kritik sorunlardan nasıl kaçınacaklarını da adım adım anlatacak.

“Yerleştirme Sonuçlarını En Çok Etkileyen Şey Tercihler!”

Daha önce yaptığı bir açıklamada, tercih döneminin en az sınav kadar etkin yönetilmesi gereken önemli bir süreç olduğunu paylaşan Gürsoy; pek çok öğrencinin yanlış sıralama veya eksik form teslimi nedeniyle istediği okula yerleşemediğini, tersi durumun ise adaylara büyük avantaj sağladığını vurguladı. 

Öğrencilerin, 27 Temmuz – 8 Ağustos tarihleri arası devam edecek tercih dönemini tamamlamadan önce YKS tarafından paylaşılacak sınav kitapçığını dikkatle okumasının önemini hatırlatan profesyonel isim, “Üniversite adayları yıl boyunca sınava odaklandıkları için sonuçların açıklanmasından sonra nasıl bir yol haritası izlemeleri gerektiğini tam olarak bilmiyor ve tercihlerde aceleci davranıyor. Bu durum aslında gelecek planlarını yakından etkileyen tercih sürecinin göz ardı edilmesine neden oluyor. Sonuç olarak istediği yere değil de yanlış tercih nedeniyle denk gelen yere giren öğrenciler, başarılı bir kariyer planı da yapamamış oluyor. Dolayısıyla üniversite tercih döneminin en az sınav hazırlık dönemi kadar önemsenmesi, profesyonel destekle birlikte sürdürülmesi ve her adayın potansiyel hatalar hakkında bilgi edinmesi gerekiyor” diye konuştu. Son olarak Bloomberg HT’de gerçekleşecek canlı yayında bu tip bilgileri çok daha açıklayıcı şekilde paylaşacağını, bu nedenle hayalini gerçekleştirmek isteyen her adayın üniversite seçimi öncesi bu programdan yüksek fayda sağlayabileceğini ekledi.

Sevinç Eğitim Kurumları Hakkında

1986 yılında yenilikçi, çağdaş ve Atatürkçü eğitim anlayışıyla kurulan Sevinç Eğitim Kurumları; bugün bünyesindeki Sevinç Koleji, Sevinç Anaokulu , Sevinç Yayınları ve Sevinç Kurs Merkezi  ile Türkiye genelindeki toplam 27  adet kurs merkezinde ve 6  adet okulda “Yaşayan Okul” konseptli eğitimi erişilebilir kılıyor. “Köklü geçmiş, çağdaş gelecek” mottosunu merkeze alan kurum; 37 yıllık etik eğitim anlayışını, çağdaş ders materyalleri ile birleştirerek sonraki nesillere aktarmaya ve öğrencilere, eğitimcilere, ailelere sunduğu gelişim programlarının desteğiyle geleceğe ışık tutmaya devam ediyor.

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.